Biopsja endometrium – wszystko co powinnaś wiedzieć

Biopsja endometrium to zabieg polegający na pobraniu wycinka błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego. Wykonywana jest w przypadku podejrzenia zmian patologicznych, mogących wpływać negatywnie na leczenie niepłodności. Ma ono na celu wykrycie zmian chorobowych. Zabieg ten stosuje się także u kobiet po nieudanej próbie in vitro, gdyż nieznaczne uszkodzenie błony śluzowej macicy i następujący po nim proces regeneracyjny, zwiększa szansę na zagnieżdżenie zarodka.

Spis treści:
Badanie śluzówki macicy

Lekarze przeważnie zalecają biopsję kobietom, u których występują krwawienia i plamienia w środku cyklu lub mają nieregularne i skąpe miesiączki. Także panie, szczególnie po czterdziestce, ale też młodsze, u których występuje większe ryzyko zachorowania na raka endometrium mogą mieć wskazania do wykonania biopsji. Problemy z zajściem w ciążę oraz podejrzenie ciąży pozamacicznej to także przypadki, w których zaleca się wykonanie tego badania. Lekarz może zlecić biopsję także wtedy, gdy badanie USG pokazuje, że endometrium ma nieregularną i pogrubioną powierzchnię.

Jak wygląda biopsja endometrium w Medisticum IVF Clinic

Istnieje kilka metod pobrania fragmentu błony śluzowej macicy. Można ten zabieg wykonać w znieczuleniu ogólnym w czasie tzw. łyżeczkowania macicy, czyli wówczas, gdy pobierany jest cały materiał z jamy macicy. Mniej inwazyjna metoda to biopsja rysowa czyli pobranie dowolnej tkanki (tzw. badanie na ślepo) – wówczas wykonuje się je w gabinecie ginekologicznym bez znieczulenia. Lekarz po rozszerzeniu kanału szyjki macicy wprowadza narzędzie, którym wycina fragment endometrium i pobiera próbkę śluzówki, która jest potem przekazana do badania histopatologicznego. Najmniej inwazyjną i szybką metodą jest to tzw. biopsja aspiracyjna, wykonywana przy użyciu specjalnej plastikowej rurki, nazywanej Pipelle, wyposażonej w specjalny mechanizm, który zasysa fragment tkanki błony śluzowej macicy. W tym przypadku nie ma konieczności mechanicznego rozszerzania kanału szyjki, a sam zabieg trwa kilka minut.

Biopsja endometrium może zwiększać szansę na ciążę

Biopsja endometrium, chociaż głównie stosowana jest jako narzędzie diagnostyczne, wykazuje też pozytywne działanie w przypadku procedur do in vitro. Czasami okazuje się ostatnią deską ratunku dla kobiet, które mają prawidłową rezerwę jajnikową, lecz po udanym zapłodnieniu i transferze zarodka, nie dochodzi jednak do jego zagnieżdżenia w macicy.
W tym przypadku ważne jest, aby zabieg wykonany został w fazie lutealnej (czyli ostatniej fazie cyklu, tuż po owulacji).
Istnieje kilka sposób wykonania biopsji – od mniej do bardziej inwazyjnych. W Medisticum IVF Clinic zabieg zwany także scratchingiem endometrium, wykonywany jest nie tylko w celach diagnostycznych ale przede wszystkim by zwiększyć szansę na zajście w ciąże u kobiet, które mimo prawidłowej rezerwy jajnikowej, mają za sobą nieudane próby in vitro. Polega na celowym uszkodzeniu czy skaleczeniu błony śluzowej macicy w efekcie którego dochodzi do stanu zapalnego w jej obrębie, a to z kolei rozpoczyna proces naprawy, poprawiający receptywność endometrium. Najprostszymi słowami, zabieg ten ma na celu zwiększenie zdolności endometrium do przyjęcia i zagnieżdżenia zarodka. Wszystko to odbywa się pod odpowiednią kontrolą specjalistów.

Podziel się tym artykułem:

Pozostańmy w kontakcie

Umów wizytę

Wyślij nam swoje dane kontaktowe a nasi konsultanci wkrótce się do Ciebie odezwą celem umówienia wizyty.
Adres

ul. Dąbska 11,
31-572 Kraków

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 21:00 Sobota 09:00 - 14:00